تبلیغات
فرهنگ دینداری

مطالب گذشته

جستجو

امروز:

ا حملات غرب سبک زندگی را نشانه رفته است ا

خبرگزاری شبستان: بهترین راه نفوذ دنیای غرب امروزه در جوامع اسلامی رخنه از راه فرهنگ‌ها است. شاید زمانی این کار را با تغییر در مدل مو، لباس، وسایل آرایشی و... انجام می‌دادند اما امروزه روی سبک زندگی کار می‌کنند.

خبرگزاری شبستان: سبک زندگی این روزها به یکی از اصلی ترین کلیدواژه های فرهنگی جامعه ما بدل شده است از این رو درباره تلاش غرب برای گوشه نشینی سبک زندگی اسلامی با حجت الاسلام ابراهیم بهاری، سخنران و استاد حوزه و دانشگاه به گفتگو نشسته ایم که مشروح آن از نظرتان می گذرد:

 

برای ورود به بحث بفرمایید چه سنت هایی از غرب وارد سبک زندگی ما شده و باعث گوشه نشینی فرهنگ اسلامی شده است؟
بهترین راه نفوذ دنیای غرب امروزه در جوامع دیگر اسلامی رخنه از راه فرهنگ ها و تغییر سبک زندگی ها است. شاید زمانی این کار را با تغییر در مدل مو، لباس، وسایل آرایشی ، برندهای وسایل نقلیه، وسایل ارتباط جمعی انجام می دادند اما امروزه بیشتر روی سبک زندگی کار می کنند.
عرفان های نوظهور نیز از دیگر راه های نفوذ غرب در فرهنگ کشورهای اسلامی است و آنها اخیرا قصد صدمه زدن جدی به پایه های اعتقادی بشریت دارند و در دنیای غرب امروز تمسخر پیامبران الهی امر عادی است.
امروزه برای آنها زشت نشان دادن عمل و رفتار عیسی یا یوسف پیامبر علیهماالسلام کار آسانی است، یا اینکه می بینیم کاریکاتورهای سخیفی از رسول اکرم (ص) می کشند و فیلم هایی ضد ایشان می سازند یعنی آنها از دایره تاثیر بر مسائل فرهنگی گذشته اند و به این سمت رفته اند که خودشان را در حدی می بینند که باید ریشه اعتقادی کار را بزنند.
آنها دیده اند با ضربه به مبانی اعتقادی مسلمانان بیشتر می توانند موفق باشند به همین خاطر حمله هایشان را از این سمت جدی پیگیری می کنند و بیشترین خطر را برای خودشان از سمت جامعه دینی احساس می کنند به همین خاطر راهبرد جدیدشان هم در این راستا قرار گرفته است.
یکی از نمایندگان مجلس عوام انگلیس روزی در مجلس قرآن را در دست گرفت و خطاب به نمایندگان گفت اگر می خواهید بر جامعه مسلمین حاکمیت بیابید هویت این قرآن را از آنها بگیرید زیرا این قرآن کتاب زندگی انسان است.
بشریت امروز هر آنچه برای زندگی بخواهد در قرآن است و آنها می خواهند هویت این کتاب را بگیرند و متاسفانه ما امروزه به خواندن آن هم فقط در مجالس ختم بسنده می کنیم در حالی که این کتاب، کتاب زندگی است و اگر به آن تمسک کنیم بهترین سبک زندگی درون قرآن کریم است و بهترین وسیله برای مبارزه با عرفان های نوظهور و افکار منحرف و آلوده دنیای غرب است.
 

حوزه و دانشگاه برای تثبیت جایگاه اسلام در سبک زندگی ایرانی اسلامی چه کوتاهی هایی کرده اند؟
مجموعه حوزه و دانشگاه شاید کمتر به صورت عملی وارد کار شده باشند و باید در بعد علمی و نظری مطالبی درباره سبک زندگی در این دو مکان دینی و علمی تولید شد اما این ها در جامعه عملی نشد.

یکی از مسائلی که ما باید در سیستم دانشگاهی اصلاح می کردیم علوم اسلامی غرب بود که تدریس می شود.
آنچه در حوزه هم باید رخ می داد این بود شاید علومی را در حوزه تولید کردند آن را در حوزه نگه داشته و بسط و گسترش ندادند و با کلمات سخت علمی بیان کردند و به همین خاطر این علوم به گونه عوامانه مطرح نشد تا لایه های گوناگون جامعه عوام بتواند با آن ارتباط برقرار کند و تبدیل به بخشی از زندگی بشری شود.
جوان جامعه ما امروز به این علوم که از سوی محققان و علمای بومی مان تولید شده نیاز دارد تا اینکه بخواهد بدنبال برندهای موجودخارج از حیطه دینی بدنبال این مسائل بیایند و در قالب فرهنگ ایرانی اسلامی تولیداتی نو برای حوانان مان داشته باشیم تا بتوانیم آنها را بیشتر جذب کنیم و ما این کار را نکرده ایم و ضربه را از نقاط مختلفی دیده ایم.
باید سبک زندگی اسلامی با حفظ قومیت ها و سنت ها حفظ شود اما منحرفات و نکاتش برطرف شود و با این روش می توانیم موفق باشیم.


امار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
  • افراد حاضر در این وب

لینك نگار